KHANDWA ROAD, INDORE, MADHYA PRADESH

  • National Conference on "Make in India" Management's Role & Perspective to be held on 25 Feb 2017
  • Mr. Gyanendra Rathore and Ms. Shikha Sakalley have been selected for pursuing MS program at MCUT, Taiwan
  • Mr. Himanshu Mishra has been selected for pursuing MS program at MCUT, Taiwan
  • Mr. Karan Shah has been kept in waiting list for pursuing MS program at MCUT, Taiwan
  • CDGI Signs MOU with Ming Chi University of Technology,Taiwan
  • CONGRATULATIONS TEAM EFFIROADERS FOR SECURING 1st POSITION IN M.P. IN SAE EFFICYCLE (2016) EVENT
  • CONGRATULATIONS TEAM EFFIROADERS FOR SECURING 11th ALL INDIA RANK IN SAE EFFICYCLE (2016) EVENT
  • Congratulations to Team SPARTANS for Securing 5th Position at National Level in Virtual Round of BAJA 2016
  • Congrats Team BLIZZARD for securing 2nd position in National level Central GO-KART championship held at Ujjain

Department of Electronics & Communication

Overview

In order to meet the wide ranging, challenging and very rapidly growing Global Demands for "Professional Electronics and Communication Engineers" in this Hi-Tech Era, the Department of "Electronics and Communication Engineering" was established since inception of the college in the year 2006. Since its commencement, the primary objective of the department has been to impart quality education, training and research at the undergraduate levels in various areas of Electronics and Communication Engineering. The Department has always been on a high growth path to keep pace with the ever increasing importance of the major disciplines of study and current technology trends. It has earned a good reputation over the years. The department has the best infrastructural facilities more than the requirement of AICTE norms. Department has well qualified and motivated staffs that take immense care in training the students to face the competitive placement arena. The department is under aegis of Prof K. Srikant and Prof. C.A. Patil.

Vision

To mould the students as well educated human and globally competitive electronics and communications engineers of high professional ethics.

Mission

The Mission of the department is to mould and nurture the electronics and communication professional engineers with strong sense of humanisum by provide with a sound understanding of fundamental engineering principles and applications in the field.

Faculty:

S.No.

Name

Designation

Qualification

Experience

Specialization

1

Prof. K.Srikant

Professor

M.E.
Ph.D (Registered)

31 Years

Power Electronics, Solar Photovoltaics

2

Mr. C A Patil

Asst.Prof.

M.Tech.

13 Years

VLSI Design & Embedded Systems

3

Mr. Ashish Gupta  

Asso.Prof.

M.E
Ph.D (Registered)

18 Years

Electronics, Power Electronics

4

Mr. Ishwarlal Rathod  

Asst.Prof.

M.E

12 Years

Electronics with sp.Digital Instrumentation

5

Mr. Aditya Sharma  

Lecturer

M.E

11 Years

Communication,Control & Networking

6

Mr. Geetesh Kwatra 

Asst.Prof.

M.E
Ph.D (Registered)

9 Years

Electronics & Comm, VLSI

7

Mr. Harish Prajapati  

Asst.Prof.

M.E
Ph.D (Registered)

7 Years

Digital Communication

8

Mr. Surendra M Shrivastava 

Asst.Prof.

M.Tech.

5 Years

Embedded System

9

Mr. Manish Yadav  

Asst.Prof.

M.E
Ph.D (Registered)

8 Years

Digital Communication, Image Processing

10

Ms. Swati Yadav   

Asst.Prof.

M.E
Ph.D (Registered)

8 Years

Digital Communication, Image Processing

11

Mr. Shashank Khare

Asst.Prof.

M.Tech.

5 Years

Digital Communication

12

Mr. Ajay Sharma  

Asst.Prof.

M.Tech.

5 Years

Instrumentation

13

Mr. Vikas Bhujade   

Lecturer

B.E.

3 Years

Electronics & Tele Comm.

14

Mr. Gurendar Singh Jandu 

Lecturer

B.E.

3 Years

Electronics & Tele Comm


Non-Teaching Staff Details

S.No.

Name

Designation

Qualification

Experience (In yrs.)

1

Mr. Deepa Tatware

Lab Technician

DTC

14

2

Mr. Deepak Rathore

Lab Technician

BE

7.5

3

Mr. Deepak Goud

Lab Technician

BE

5

4

Mr. Ranjeet Singh Chouhan

Lab Technician

BE

9

5

Mr. Gourav Singh Rajput

Lab Technician

BE

2

6

Mr. Govind Hanotiya

Lab Technician

BE

13

Labs

Lab Name

Equipments

Lab Pictures

Electronics Devices

CRO 1Hz-30 MHz
DC power supply 5 volt & 12 volt DC power supply 32V/1A Function Generator 1Hz-10MHz
Analog Lab Trainer Digital Multimeter

Digital Electronics

Digital Lab Trainer 
IC Tester 
Trainer Modules 

Electronics Instrumentation

Instrumentation Trainer Modules 
Digital Multimeter 
LCR Q-Meter 
CRO 1Hz-30 MHz Dual Channel 2 Trace 
Fixed DC supply (±12Vdc) (±5Vdc) 
Function generator (0.1H-10 MHz) 
LCR Q-Meter Bridge Type 

Power Electronics

DC power supply 0-300V CRO 1Hz-30MHz SCR Commutation Techniques
Single Phase Inverter Series Inverter using SCR Parallel Inverter using SCR

Optical Fiber Comm

Fiber optic trainer
Fiber optic trainer PC TO PC communication Optical power meter Fiber optics connectorization kit
Fiber optic trainer
Optical power meter

Microprocessors

Micro-controller 8031 Training kit with inbuilt Power Supply Interfacing Modules
Stepper Motor with supply
Microprocessor 8085 & 8086 Trainer kit with inbuilt Power supply.

Communication & Antenna

CRO 1Hz-30 MHz 
Function generator (0.1Hz-10 MHz) 
Communication Trainer modules 
Digital Storage oscilloscope 25MHz
Antenna trainer kit with accessories 
Antenna trainer kit with motorized rotating unit 

VHDL & VLSI Lab

Universal FPGA/CPLD Trainer Kit 
VLSI Development platform Trainer 
Magic Layout Editor 
Spice Circuit Simulator 
Electric Binary VLSI Design Tool 

Microwave 
TV & RADAR

Colour TV trainer
Black & white TV trainer
RADAR Trainer
Colour pattern generator
Spectrum Analyzer 1Ghz 
Microwave bench ( Klystron based) 
Klystron Power Supply 
SWR Meter

Project Lab

CRO 1Hz-30 MHz 
Bench Top Digital Multimeter 
Dual Power supply (2 x 30V/2A) 
Micro controller Development Board with Programmer 
Function Generator-1MHz 
Soldering Accessories 

UTLP Lab (Supported by Mission 10x, WIPRO Pvt. Ltd.)

Operating Systems -Linux X11 (Graphics)
Development Environment - Eclipse IDE & XILINX ISE Web Pack
3.5” TFT LCD with Touch screen
Seven Segments LED
Dual line character LCD
ADC, DAC & Flexible IOs

Professional Membership

S.No.

Name

Membership Details

1.

Mr. C A Patil

LM-96998

2.

Mr. Ashish Gupta

LM-97000

3.

Mr. Vikas Bhujade

LM-97001

4.

Mr. Geetesh kwatra

LM-97002

5.

Mr. Ishwar Rathod

LM-97004

6.

Mr. Ajay Sharma

LM-97007

7.

Mr. Manish Yadav

LM-86787

8.

Ms. Swati Yadav

LM-86788

9.

Mr. Harish Prajapati

ISTE Lifetime Membership

10.

Mr. Gurendar Singh

ISTE Lifetime Membership

11.

Mr. Aditya Sharma

LM-98810

12.

Mr. Mayank Shrivastava

LM-98811

13.

Mr. Shashank Khare

LM-98813

14.

Mr. Surendra Shrivastava

LM-98814

Certification/Workshops

  • PRAKALP -2016: WIPRO has organized a national level project competition as PRAKALP-2016, for north region at MIET, [MERUT Institute Of Engineering & Technology. ] CDGI students with guide[mr.ashishgupta sir] has participated in project competition, there are 25 teams have participated from Maharatra, Punjab, Gujrat, Hariyana, Utter Pradesh, West Bengal and Madya Pradesh. From 25 projects 5 best project were selected by WIPRO judge from 5 best projects 2 projects are selected from CDGI INDORE, The following students of EC DEPT won northern zonal competition:
    Project 1(War field spy and fighter robot) 1.Ayushkumaragrawal (EC 8th Sem) 2.Raj singhsengar (EC 6th Sem) 3.Karan singhsengar (CS 6th Sem)
    Project 2(Vehicle Tracking System with gsm) 1.Siddharthmeheta (EC 8th Sem) 2.Rajat upadhay (EC 8th Sem)
  • ROBOTICS WOSHOP ON DRONE: 12-13 October, Two days workshop on "Drone Technology" for students conducted by BhilaiRoboShaastra at CDGI Campus.
  • WIPRO MISSION 10X: 4 FACULTY [Mr. Harish Praapati, Mr. ShashankKhare, Mr. Surendra Shrivastav, Mr. Mayank Shrivastav] from EC DEPARTMENT has attended Workshop: 11-14 January 2016, WIPRO Mission 10x Certification Program at CDGI Campus.
  • Department has organized one day seminar on Micro-Electronics and a series of expert lectures and Faculties of School of electronics, IET, Indore has provided valuable talk on Digital signal processing and embedded systems.
  • ISTE Workshop has been conducted by IIT Kharagpur, and all the faculty members from the department has participated in this 2 weeks workshop on Signals & Systems on 02 January 2014 to 12 January 2014.
  • ISTE Workshop has been conducted by IIT Kharagpur, and all the faculty members from the department has participated in this 2 weeks workshop on Control Systems on 02 December 2014 to 12 December 2014.
  • Mission 10X is a faculty development program conducted by WIPRO for senior Engineering college faculty members in India on 22-24 January 2014. It aims to achieve the following:
  • • Expose the faculty members to modern and advanced ways of teaching.

    • Move from a (only) chalk-and-talk approach to more interactive methods.

    • Demonstrate some of the interactive methods through active participation from the attendees.

    • A paradigm shift from ‘teaching’ to ‘learning’.

  • MR. GEETESH KWATRA has participated in 2 days workshop on LIC [linear integrated circuit] at RGTU, BHOPAL.
  • MR. HARISH PRAAPATI has participated in 2 days workshop on Embedded System Design using TIVA Platform at RGTU, BHOPAL.
  • MR. ISHWER RATHORE has participated in 2 days workshop on recent trends in VLSI technology at AITR indore.

Student Achievements

  • KALINGA: Three students from EC Dept, KARAN SINGH SENGAR (CS III Year), RAJ SINGH SENGAR(EC III Year) and NEETI CHOUREY (EC III Year) have participated in PROJECT INNOVATION CONTEST held under INTERNATIONAL CONFERENCE OF DISTRIBUTED COMPUTING AND INTERNET TECHNOLOGY at Kallinga University (KIIT) Bhubneshwar and they secured FIRST POSITION.
    Title of Project : Propeller LED Display
  • ROBOTICS WORKSHOP AT SCHOOL:Student of EC VIII Semester Mr. Ayush Agrawal delivered a note on robotics at school.
  • Rajnandini Mahajan (EC 4th Year), have won 2nd Prize of Rs 5000 in Quiz- O -Tainment Reloaded on 19 September 2015 at DAVV University Auditorium, Indore.
  • 17 October 2015, Students of EC department has decorated department under the event "Inter Department Decoration Competition" and secured 1st position.
  • Kanchankukreti, himanigupta, karishmakukreti participated in nodel inter college hand ball competition.
  • Kanchankukreti, himanigupta, karishmakukreti winner in annual sports kho-kho competition.
  • Kanchankukreti, himanigupta, karishmakukreti winner in annual sports college hand ball competition.
  • Kanchankukreti got 2nd position in 800 mtr. race competition in annual sports.
  • Karishmakukreti winner in state level hand ball competition atsatna.
  • Srajankantagnihotri got 2nd prize in football competition.
  • Srajankantagnihotri got 3rd prize in table tennis competition.
  • Riya jain got 1st prize in handball competition.
  • Riya jain got 1st prize in chess competition.
  • Riya jain got 2nd prize in carom competition.
  • Riya jain got 2nd prize in throughball competition.
  • Mrudula got 2nd prize in throughball competition.
  • Mrudula got 1st prize in kho-kho competition.
  • Shikhasakallay and shitajain participated in eco friendly ganeshji making competition and secure 2nd prize.
  • Shikhasakallay secure best defencer award in kho-kho.
  • Shikhasakallay got 1st prize in interbranch kho-kho competition.
  • Shikhasakallay got 2nd prize in 200 mtr race.
  • Shivamgupta got a 1st prize in ppt presentation competition.
  • Srajankantagnihotri got 2nd prize in citronics ‘legent of the hidden temple’.
  • Shikhasakalley, aditigoyal, shivamgupta design a music app during Microsoft Edvantage program.
  • Aditigoyal, shikhasakalley coordinated at clean india show organized at brilliant convection centre, indore.
  • Aditigoyal awarded in academic at CH edge makers.
  • Nikita dubey, mrudula, omishachouhan coordinated at clean india show organized at brilliant convection centre, indore.
  • Top ten students of EC V sem went to visit at scientech, indore.
  • Mr. Nikhil Rao (EC-final year) secured 13 position in the event INTER NODAL LEVEL COLLEGE CROSS COUNTRY (12.5 KM Running) COMPETITION 2014 among's 54 players from various colleges organised by JIT, Borava.
  • Mr. Priyesh Sharma with 93.78 percentile and Mr. Dhawal Joshi from final year with 89.98 percentile have been qualified in CAT 2013 examination.
  • Enlisted students have qualified the GATE-2014
  • Student Enr.No.

    Student Name

    Percentile

    0832EC101031 Deepali kothari 87.56
    0832EC101004 Afsha Khan 94.72
    0832EC101013 Aniruddh nagar NOT AVAILABLE
    0832EC101087 Shubham Nyaik 84.96
    0832EC101081 Shashank lahoty NOT AVAILABLE
    0832EC101082 Shefali Gupta NOT AVAILABLE
    0832EC101052 Mayank Kumar Gour 87.18
  • P Lavanya Undergone training at RRCAT, Gold medalist at college level TT & Chess competition. 
  • Ram Sungandhi  Won Gold medal in TT & Silver Medal in Hand-Ball at college level competitions.
  • Gourav Parmani Won Third Price in zonal competition in IIT Mumbai Techfast in the event “Grid solver”
  • Asmita Gawde  Runner up in Inter-college Kho-kho tournament at SVCE Indore, Won Silver medal in 100M Race, Relay race.
  • Anshu Prashar  Runner up in Inter-college Kho-kho tournament at SVCE Indore, Won first price Disc-throw and Shot put.
  • Ajay Otwani Secured first position in hardware project & Second price in micro-mouse competition in Citronics 2013.
  • Amit Khatri Won first price in college level TT competition Participated in MANIT in Robotics, Undergone Training in Plethico Pharmaceuticals.
  • Monika Tarwala Participated at national level tennis tournament, Attended table tennis in National Level competition,Winner team at state level in table tennis,Selected for National level table tennis competition at Baroda, Selected for state level table tennis competition at V.N.S. Bhopal,Nodal at SD Bansal College
  • Shashank Lahoty Participated at VNIT Nagpur in Aqua War
  • Ram Sugandhi, P lavanya  Participated at SAIMs in table tennis
  • Nidhi Jain, Shefali Gupta Participated in ROBO track and ROMO ramp
  • Afsha Khan, Shefali Gupta Won Ist prize for Nodal chess competition at Malwa Institute
  • Anshu Parashar, Asmita Gawde, Madhuri Jagtap & Jayati Joshi , Won Ist prize for Nodal Kho-Kho at SD Bansal college
  • Afsha Khan, Asmita Gawde, Participated in IIT Bombay Tech fest,At Medicaps Indore
    Gaurav Parmani,Aniruddh Nagar & NIT,Jaipur
  • P.Lavanya  Participated in intercollege table tennis tournament at SD bansal college & at Sanghvi institute.
  • Soni Singh Selected for Badminton Nodal competition at SGSITS
  • Poonam Sharma, Payal Jain, Presented paper at SIT,Indore sponsored by IEEE
    Pracheta Indriya
  • Abhineet Kandele,  Arpit Jain, Participated in NSS activity at Village Tillore
  • Aditya Mehta Khurd,Runnerup in roborace at college level competition
  • Abhishek Jain,Gourav sidna First price in college level dance competition. 
  • Mohit Behre Gold Medalist in college level Table tennis competition.
  • Monika Nirgude, Akanksha Dubey First price in college level dance competition
  • Divya Kakani, Monika Nirgude    Third price in college level line follower competiton.
  • Karuna Chouksey First price in inter college singing competition.
  • Karuna Chouksey, Kamakshi Satle Second price in college level singing competition.
  • Ayushi Bharadwaj  Second price at college level poster making competition.
  • Anurag Arora Third price at Nodal level handball competition and second price in college level competition.
  • Bharti Mohane College topper in Academics.
  • Akanksha Patidar, Akanksha Jain, Selected for Bsnl Training in Indore.
    Bharti Mohane
  • Yamini Mishra    Selected for handball National Player, first price at state level handball competition, goldmedalist in Kho-kho and throwball, second price at college level competition.
  • Samyak jain Selected for second ground in gokart, fourth rank in M.P & all India 27th rank in gokart competition, First price at college level TT competition.
  • Pratibha Sahu First price at college level chess competition.
  • Nishant Deo, Rohit varma, Shashwat Jain Third Rank in Robo-war in  Rishiraj college Indore.
  • Yamini Mishra, Prakhar varma First price in Robo-jump in SVCE college Indore
  • Prakhar Varma, Pundrik Suman Silver medal at college level handball competition, Second price in Ad-mad show,
  • Sweety Sikarwar First Price at college level Speech, Debat, Poetry & Ad-mad Show, Gold Medalist in class king ceremony by PT Education,
  • Sweety Sikarwar, Ritesh Namdeo, First Price in Robo-Race in RIT Indore.
    Rishabh Garhewal, Vinus Jain    
  • Yamini Mishra, Sweety Sikarwar, Ruchi Deo Reward for academics in CH Edgemaker
    Vrunda Prajapati, Vaishali Pawar              
  • Vrunda Prajapati Silver Medalist in class king ceremony by PT Education.
  • Yamini Bhawsar First Price at college level Dance and Poster making competition.
  • Vinus Jain Second Price in modal making competition in  SVCE Indore.
  • Nikhil Rao, Vinit Singh Ahir First Price in State Soccer in SVCE Indore.
  • Ritesh Namdeo Second Price at college level line follower competition.
  • Riya Bhasin First price in college level group dance & Third Price in line Followercompetition.
  • Karishma kukreti Nodal winner in handball competition.
  • Kanchan kukreti Nodal winner in handball competition.
  • Karishma kukreti, Hemani Gupta &Daya Karjle Second Price in inter-college handball competition.
  • Amit Kumar, Kunal Gangrade, Second Price in Robotics in Prestige college
  • Abhay Gupta, Mahendra Mohane  Third price in Robo-soccer in Rishiraj college Indore.
  • Amit kumar Second Price in Paper Presentation. 
  • Arpita Gera, Apoorva Jain, Pranjal Viz, Punya  Second Price at college level Ad-mad show
  • Nupur Choudhary & Pallavi Kokate   Third Price at poster making competition.
  • Aditya Mishra  Participated in RGTU Nodal football competition and represented college team upto quator finals
  • Aditya Mishra Participated in Nodal Kho-Kho competition and represented college team upto semi finals
  • Pracheta Indriya, Payal Jain,   aper accepted in international conference
  • Poonam Sharma  P “WOCN 20-13” on “Cognitive functionality in next generation wireless networks”